Losowe foto nr 17Losowe foto nr 86Losowe foto nr 119Losowe foto nr 448Losowe foto nr 796Losowe foto nr 963
 Jamajka - Muzyka - Recenzja
Dugu-dugu - Sexual intercourse
Ostatnia recenzja:
Nowości na Twój adres
e-mail:


Mapa serwisu:Będzie Dobrze - Open Your Mind

Będzie Dobrze w składzie:
Maciek Flank: git, vox
Slawek 'Bodek' Lenczewski: dr
Malgorzata Tekiel: bass

Open Your Mind (1995)

Dzisiaj dla odmiany polski akcent w recenzjach i przekornie nie jest to typowe roots reggae.
Będzie Dobrze to grupa z Ząbkowic Śląskich utworzona w 1989, zaistniała w świadomości słuchaczy w połowie lat 90-tych. Była wtedy sporym wydarzeniem na reggaeowej i niezależnej scenie.
W latach 1993-95 zagrali ponad 300 koncertów w całej Polsce i poza jej granicami. Ich klip do utworu 'Pot Hole In A Rock' był emitowany w australijskiej telewizji, a muzykę można było usłyszeć w wielu rozgłośniach radiowych. Do znacznych sukcesów należy zaliczyć zwycięstwo na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej, a także support przed Bad Brains, (legendarną kapelą DC hardcore, która jako pierwsza zaczęła łączyć mocny hardcorowy sound z reggae, głosząc w tekstach rastafarianizm). Niewątpliwie Bad Brains należy do podstawowych, acz nie jedynych inspiracji rodzimego Będzie Dobrze.
'Open Your Mind' jest drugą płytą formacji, poza mocnymi hardcorowymi dźwiękami przynosi nam z jednej strony reggaeową pulsację, rockową motorykę, jak i dubowe wycieczki. 'Walczące' teksty śpiewane przez Macieja Flanka nadają wyjątkowy wydźwięk całości. Prezentując tak wybuchową mieszankę, nie tylko wtedy, ale i dziś, ich muzyka sama się broni. Rozpoczynający całość 'Get Ready' to reggaeowy utwór z czytelną partią basu i niejako wzywającym do duchowej przemiany tekstem. Kolejny ('Lorien') wykrzyczany, krótki kawałek, przypominający dokonania Bad Brains. Mocnych, treściwych utworów jest tu więcej (np. 'I.F.Y.S', ' Are You Here' - z jazgotliwą solówką gitary, czy 'No rights'). 'On The Rock' zahacza o funk z rockowym pazurem.
Na płycie znalazło się miejsce również na dubowe utwory, choćby dodany na sam koniec 'Walking Dub' z melodiką i 'deklamowanym' polskim tekstem, a także poprzedzający go running dub, z 'półgłosem' na wokalu i klangującym basem. Chwytliwy reggaeowy 'Pot Hole In A Rock' można nazwać umownie przebojem. Przekaz słowny jest integralną częścią całości. A już sama nazwa zespołu nawiązuje do tekstu piosenki ich duchowego mentora Boba Marleya. W tekstach walczą po swojemu z Babilonem, marząc o lepszym świecie, co widać m.in. w 'Lorien'. Nie mogło także zabraknąć utworu o marihuanie ('Meeting Of Free NRG'), wychwalającym jej właściwości. Przy jednoznacznym potępieniu twardych narkotyków w 'I'm A Man' i instrumentalnej miniatury 'Nowy'.
'Open Your Mind' należy do kanonu płyt, które utorowały drogę następcom, gdyż Będzie Dobrze jako pierwsi w Polsce połączyli ostre riffy z łagodną odmianą reggae i choćby ze względu na to należy sięgnąć po ten krążek.

Autor: Michał AnoszczenkonaJamajke.pl