Losowe foto nr 56Losowe foto nr 104Losowe foto nr 137Losowe foto nr 269Losowe foto nr 343Losowe foto nr 551
 Wyprawy - Informacje praktyczne
Irie - Good, great, super
Ostatnia recenzja:
Nowości na Twój adres
e-mail:


Mapa serwisu:Informacje praktyczne

Wiza

Wizę kupujemy na lotnisku w Montego Bay lub Kingston. Na przejściu granicznym po zbadaniu paszportu przez czujne oko oficera emigracyjnego zostaniemy skierowani do oddzielnego pokoiku celem dokonania tego zakupu. Wiza kosztuje 20 USD i zazwyczaj otrzymamy ją na okres 1-3 miesięcy. Jeżeli chcemy zostać dłużej, przed wygaśnięciem wizy należy się udać do Imigratnion Ofiice w Montego Bay lub Kingston, aby ją przedłużyć. Zostaniemy zapytani o powód przedłużenia oraz okazanie biletu powrotnego.
Na Jamajce nie można jednak zostać dłużej niż 6 miesięcy.

Pieniądze

Walutą narodową Jamajki jest Jamaican Dollar (JMD).
Na Jamajce niemal we wszystkich większych miasteczkach (spełniających role naszych miast powiatowych) znajdziemy parę banków i bankomatów wypłacających gotówkę w dolarach jamajskich. Nie będziemy mieli też problemu z wymianą przywiezionych pieniędzy na lokalną walutę (najłatwiej wymieniać dolary amerykańskie, kanadyjskie, funty brytyjskie i euro). Punkty wymiany znajdują się np. w większych marketach spożywczych, w punktach przesyłania pieniędzy takich jak Western Union czy Money Gram, punktach ichniejszego totolotka. Jamajskie dolary możemy tez nabyć na ulicy u cinkciarzy, pamiętając oczywiście o negocjacji kursu.
W wielu miejscach można płacić dolarami amerykańskimi lub EURO, ale znacznie taniej i wygodniej jest się posługiwać miejscową walutą a i reszta zostanie wydana w jamajskich dolarach po mniej korzystnym kursie.

Ceny

Budżet na jeden dzień: 30 USD osoba, 40 USD para.

Dla osób podróżujących z Polski siła nabywcza naszych pieniędzy na Jamajce jest ściśle uzależnione od kursu dolara amerykańskiego. Jamajka nie jest krajem najtańszym a przykładowe ceny z kwietnia 2010r. to:

Artykuły spożywcze:

- piwo Red Stripe ok 110 JMD w sklepie, 150-200 w barze w miejscowościach "mniej turystycznych".
W kurortach, modnych lub droższych restauracjach ceny zaczynają się od ok 200-300 JMD
- butelka wody 0,5l ok 60 JMD, naturalny świeży sok z owoców to ok 100-150 JMD
- orzech kokosowy do picia kupimy na ulicy za 60 JMD
- obiad w tańszej restauracji to wydatek od:
300 JMD - kurczak, koza, wołowina z ryżem i jakimiś warzywno-owocowymi dodatkami
ryba z dodatkami zaczyna się od ok. 500-600 JMD
homar i krewetki z dodatkami to ok. 800 JMD
gęsta i pożywna zupa to ok. 100 JMD

Transport:

Cena za rute taxi, przykładowo z Montego Bay do Savanna La Mar (ok 50km) to 200 JMD. Chcąc się dostać z Montego Bay do Negril przesiadamy sie w miejscowości Lucea, a cala podróż kosztuje nas ok. 300 JMD (ok 70 km) Charter Taxi to jeden z najdroższych sposobów podróżowania, tutaj przejazd z Montego Bay do Negril znajdziemy za ok. 50 USD.
Lot liniami Air Jamaica z Kingston do Montego Bay to ok. 8000 JMD.

Dostęp do internetu

Z internetu możemy skorzystać w kafejkach internetowych, które znajdują się niemal we wszystkich większych miasteczkach. Koszt to ok 120 JMD za godzinę. Nie ma problemu z internetem w droższych hotelach i kurortach, lecz tutaj cena jest już kilkakrotnie wyższa.
W lepszych restauracjach i hotelach możemy skorzystać z sieci WiFi i to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne, choć dzisiaj jeszcze daleko mu do standardu.

Telefony

Lokalna karta SIM kosztuje ok 600 JMD (sieć Digicel). Telefonia komórkowa na Jamajce to dość nowa i zaawansowana technologia, a zasięg mają niemal wszędzie. Kartę można doładować za min. 140 JMD (karta za 100 JMD + podatek i jakaś tam oplata) Z takiego doładowania karty porozmawiamy ok 4 min. z Polską, lokalna rozmowa to koszt ok 0,10 JMD/min.
Działają też polskie telefony, ale koszty rozmowy są ogromne. Jeżeli ktoś często dzwoni do Kanady, USA lub Anglii można kupić tzw. International plan za 1000 JMD i rozmawiać z tymi krajami przez miesiąc bez dodatkowych opłat i praktycznie bez ograniczeń. Niestety ta taryfa nie obejmuje Polski.
Publicznych aparatów i budek telefonicznych nie ma. (tzn. budki są, ale bez telefonów lub z niewielkimi pozostałościami po nich) Najlepszy sposób dzwonienia podczas krótkich pobytów to kupno doładowania za np. 100JMD

Wtyczki elektryczne i napięcie

Napięcie w gniazdkach to 110 V, wtyczki takie jak w USA. W sklepach elektrycznych w większości miasteczek kupimy specjalne przejściówki. Czasami można je nabyć od ulicznych handlarzy. Bez problemu kupimy też ładowarki do popularnych u nas modeli telefonów komórkowych.

Pogoda

Średnia roczna temperatura to nieco poniżej 30 st.C. Odczuwalna temperatura jest najniższa zimą, kiedy na Jamajce przypada okres suchy, najgoręcej natomiast jest w wilgotnym lecie.
Sezon turystyczny trwa tutaj cały rok. Najlepszy okres na wyjazd to szeroko rozumiana polska zima. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni jest wilgotno i gorąco, jest to też ulubiona pora bardzo silnych tutaj huraganów.

Sezon turystyczny

Najlepszym sposobem na uniknięcie natłoku turystów jest trzymanie się z dala od modnych resortów i enklaw turystycznych, gdzie cały rok kurorty i pięciogwiazdkowe hotele są oblegane przez turystów z hotelowymi opaskami na rękach. Male wioski i miasteczka to miejsca gdzie turyści nie zmienili miejscowych zwyczajów i obyczajów, integrują się z lokalną ludnością i delektują się prawdziwą Jamajką. Szczyt sezonu turystycznego to okres od grudnia do lutego.

Wynajem samochodu

Wynajem samochodu to wydatek rzędu 3500 - 4000 JMD za dobę. Skuter lub mniejszy motor jest o ok 1000 JMD mniej.
Przy wynajmowaniu pojazdu na dłuższy okres możemy liczyć na zniżki. Samochód można wynająć w jednej z licznych agencji lub od Jamajczyków zajmujących się tym nieformalnie.

Woda

Standardy higieny są na Jamajce wysokie, wodę można pić bezpośrednio z kranu. W większości małych rzeczek i strumyków woda jest także zdatna do picia.

Jedzenie

Jedzenie na Jamajce jest bezpieczne. Nawet najgorzej wyglądające małe wiejskie restauracyjki gotują smacznie i czysto. Także jedzenie kupowane od ulicznych kucharzy gotujących w kotłach na ognisku niczym nie grozi.

Choroby

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nie zaleca żadnych dodatkowych szczepień dla ludzi odwiedzających Jamajkę, strony MSZ informują nas, że: "Nie są wymagane ani zalecane żadne szczepienia, jeżeli turyści przyjeżdżają na Jamajkę bezpośrednio z Polski".
Wizyta u lekarza prywatnego kosztuje od 60 USD. Numer telefonu pogotowia ratunkowego - 119.
Nie występują tam zagrażające nam tropikalne choroby jak malaria, ebola czy inne świństwa. Przeziębienie czy katar przebiega w znany nam sposób i leczy się tak jak u nas polopiryną lub jej pochodnymi.
naJamajke.pl