Losowe foto nr 184Losowe foto nr 438Losowe foto nr 458Losowe foto nr 589Losowe foto nr 870Losowe foto nr 963
 Jamajka - Muzyka - Recenzja
Bex - Bastardization of the word vexed. Meaning to be upset.
Ostatnia recenzja:
Nowości na Twój adres
e-mail:


Mapa serwisu:



THC-X - Muzykanci

Nie zbaczając ani trochę z przybranego kursu, na sam koniec listopada podejmujemy temat w stylistyce Punky reggae ska, nurcie coraz bardziej zakorzenionym w naszej muzycznej tradycji.
Spośród wielu zespołów poruszających się w tej materii i sporej liczby wydanych płyt, przybliżymy w skrócie muzyczne wojaże THC-X, streszczając ich ostatnie osiągniecie 'Muzykanci'.

THC-X powstało w 1995 roku w Namysłowie na bazie punkowej grupy Margines. Wykonuje swoistą mieszankę punk - reggae - ska, plasując się w jednym rzędzie z takimi formacjami jak Koniec Świata czy C.G.B. Swe doświadczenie sceniczne nabywali u boku Daab czy Bakshish,
a także czołówki 'niezależnych' z zagranicy m.in. Under The Gun z Wielkiej Brytanii i Skaferlatine
z Francji. Grupa została doceniona również poza Polską (Słowacja, Słowenia, Niemcy) i na wielu festiwalach w kraju (m.in. Przystanek Woodstock, Turbopunk Festiwal). THC-X, choć już tylko sporadycznie, występuje do dzisiaj. Przez ten okres zdobyli wiele wyróżnień, by wspomnieć chociażby o plebiscycie wystosowanym przez portal Independent, dzięki któremu zostali okrzyknięci najlepszym polskim zespołem ska (2002 rok).

Recenzję zacząć trzeba od oprawy graficznej, za którą odpowiedzialny jest Tomasz Budzyński (na co dzień frontman Armii). Okładka, namalowana w specyficznym dla niego stylu, przywodzi na myśl 'bajkową' aurę wcześniej ozdobionych przez niego płyt.
Nie znajdziemy na tym CD odniesienia do punk rocka, jaki był słyszalny na ich poprzednich wydawnictwach ('Koszały opały i festiwal motyli' oraz 'Wokanda'). Muzycy nie zrezygnowali natomiast ze ska i sporej porcji reggae. Otwierający płytę utwór 'Tam, gdzie wskazuje drogowskaz' to ska z typowo dla nich egzystencjalnym tekstem. W 'Jestem sobą' bujający rytm,
w tle flet, oszczędna sekcja dęta, a na koniec gitarowe solo. Zespół celuje głównie w polskie teksty, czasami o poetyckiej wymowie ('Co będzie jutro'), natomiast typowo Grabażowa poetyka nie obca jest w 'Gimnazjalistkach', również sam utwór ma coś z Pidżamy Porno. Bez skrępowania korzystają z efektu gitarowego, potocznie zwanego 'kaczką' w instrumentalnej 'Techniawce' i 'Yo Sanduru' - utworze reggae.
Pośród autorskich kompozycji znajdziemy również covery: 'Marihuana' (z repertuaru Niepodległości Trójkątów) - utwór zgodny z pierwowzorem, jednak nowocześniej zaaranżowany, a przy końcu przechodzący w ska - i 'Ile mil' Izraela. W tym przypadku THC-X wykorzystało głównie tekst Roberta Brylewskiego, inspirując się bardziej atmosferą oryginału i adaptując go na własny sposób. Na albumie znalazło się miejsce na impresje instrumentalne, są to: 'PA-TA-TA-JA' i wspomniany wyżej 'Techniawka'. Jest też nagrana powtórnie 'Droga 2003' (z debiutu 'Koszały, opały i festiwal motyli') i druga wersja 'Co będzie jutro' - lekko zmieniona, z klawiszami w miejscu fletu, dodana jako bonus.
Od strony muzycznej, jak i tekstowej, grupa stawia wysoką poprzeczkę. 'Muzykanci' są jedną
z takich płyt, które warto zakupić, bynajmniej nie po to, by stała zakurzona na półce.

Płyta nagrana w składzie:

Grzegorz Lejczak: gitara basowa
Krzysztof Perkowski: gitara
Artur Olczyk: perkusja
Sebastian Olczyk: saksofon
Jaśmina Pisuła: saksofon, wokal, klawisze
Sławomir Andryca: gitara, wokal

Gościnnie:

Ewa Kołecka: flet
Rysiek Radomiński: klawisze
Tomasz Ziętek: trąbka

Autor: Michał Anoszczenko

naJamajke.pl